">

Egy, megérett a meggy!

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , , , , , ,




Meg bizony. Azaz mondhatnánk úgy is, meggy bizony! Bizony, hogy meggy! Sokan nem szeretik magában ezt a mélybordó, zamatos gyümölcsöt pikáns, savanykás íze miatt, pedig eper és őszibarack szezon között az egyik legfinomabb csemege lehet a gyümölcsrajongók számára. A meggyet állítólag már az ókorban is ismerték, méghozzá a Földközi-tenger vidékén, a magyar meggy szó pedig finnugor eredetű, ebből arra lehet következtetni, hogy már a honfoglaló magyarok is élvezhették ezt az egészséges finomságot, ha másképp nem, vadmeggy formájában.

Merthogy a meggy, hasonlóan a többi bogyós gyümölcshöz nagyon egészséges, rendkívül sok flavonoidot tartalmaz, amelyek antioxidáns hatásúak. Segít megőrizni a vénák falának rugalmasságát, enyhíti az ízületi betegségek okozta fájdalmakat, sőt még a fejfájást is. Igazi vitaminbomba, hiszen A, B1, B2 és C-vitaminban is dúskál, és ásványi anyagokkal is ellátja a szervezetünket, kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat és cinket is rejt magában. Ezek az ásványi anyagok segítenek a vértisztításban, erősítik a szívizmot és szabályos szívverésünknek is jót tesznek. A meggy serkenti a máj és a veseműködést is, tehát emésztési zavarok esetén is kiváló, értelemszerűen a savtartalomnak köszönhetően. A nagy mennyiségben benne található B-vitaminok pedig a keményítő és a fehérje felszívódásához, feldolgozásához járulnak jótékony módon hozzá. Kell még érv, hogy miért együnk sok meggyet? Ugye, nem?

A meggy frissen szedve a legfinomabb, és igazából mivel gyorsan romlik, döntenünk is kell, ha nagyobb adag meggyhez jutunk, hogy megesszük, vagy feldolgozzuk-e. Maggal és mag nélkül is eltehető télire, befőttnek, vagy rétes-, sütitölteléknek, és remek dzsem is készülhet belőle. (Pálinkát és likőrt mi nem gyártunk, de arra is használható persze.) Sokan kedvelik a főtt húsokhoz a meggyszószt, és a mostanihoz hasonló forró napok megmentője a hideg meggyleves is. Nálunk sok fahéjjal, szegfűszeggel, vaníliás pudingporral és egy leheletnyi főzőtejszínnel készül. Az óriási kedvenc viszont a meggyes süti. Piskóta, pite, rétes, jöhet bármikor. Nem igaz? Van egy tuti receptünk, ami 20 perc alatt összedobható, és ha valamilyen csoda folytán nem fogy el rögtön, a hűtőből kivéve másnap még finomabb lesz.

Meggyes lepény

Hozzávalók:

  • 25 dkg vaj
  • 25 dkg nádcukor
  • 25 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 1 csomag vaníliáscukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 6 tojás
  • 1 kg kimagozott meggy

Így készül:

A tojásokat szétválasztjuk, külön edénybe tesszük. A sárgáját a nádcukorral, a vaníliáscukorral és a puha (vagy enyhén felolvasztott) vajjal habosra keverjük. Belereszeljük a megmosott citrom reszelt héját is. A lisztet a sütőporral összekeverjük, majd ezt is hozzáadjuk. A végén pedig hozzáadjuk a kemény habbá vert tojásfehérjéket. A tepsit sütőpapírral kibéleljük és belecsurgatjuk a tésztát, egyenletesen eloszlatva benne. Ez egyébként egy gáztepsibe való adag, ha nincs olyanunk, akkor két részben süssük inkább. A tetejét terítsük be a kimagozott meggyszemekkel,  hogy mindenhová jusson. Ne aggódjunk, ha a tetején marad, nem fog megégni, mert ahogy elkezd emelkedni a tésztánk, akkor pont a helyére kerül. 200 fokon sütjük, sütőtől függően kb. 45-60 percig. Kockákra, kis téglalapokra szeleteljük. És nekiesünk, mert nagyon finom. Melegen is, és ahogy már írtuk, hidegen majszolva is.

meggyes lepeny

És azt tudtátok, hogy a meggy levele is jótékony hatással bír? Remek vízhajtó, fogyókúrák esetén is ajánlott, a belőle készült tea nagyszerű meghűlésre, és köhögéscsillapításra is. A meggymag feltörve B17-vitamin bomba, a rákos sejtek kialakulását segít megakadályozni, megszárítva pedig párnába is tölthető, ami akár derék- és hátfájások, gyulladások, alvási zavarok esetén nagyon jó. Kell még a meggy dicséretéhez valami? Ugye nem? Megyünk is, eszünk inkább egy kis friss meggyes lepényt!