">

Jótékony és finom: édeskömény

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , , , , , ,




kekzoldgabirekaNos, ismét felfedezőútra invitáljuk mindazokat, akik nehezen próbálnak ki valami újat. A zöldségespultokon manapság már igen gyakori vendég az édeskömény, amelyet a legtöbben legfeljebb görcsoldó teaként ismernek, de hallani sem szeretnének arról, hogy behatóbb ismeretségbe kerüljenek ezzel a növénnyel. Ánizskapornak is szokás nevezni, mert valóban hasonlít egy óriás méretű kaporhoz, de egyébként a zellerfélék nagy nemzetségébe tartozik. Imádja a napos fekvést, hiszen elsősorban a mediterrán vidékeken őshonos, bár igazából az egész világon megterem, és általánosan kedvelt zöldség, fűszer- és gyógynövény, amelyet már az ókori Egyiptomban és a római birodalomban is használtak. Európában először Olaszországban kezdték termeszteni, a XVIII. századtól vált igazán ismertté.

Lehet mondani, hogy ez az egyik első gyógynövény, amellyel a legtöbb gyermek megismerkedik, hiszen hasfájós kisbabák számára gyakran készítenek édesköményteát. Ha van jóízű “orvosság”, akkor ez egészen biztosan az, kellemes az illata, jellegzetes az édeskés aromája. És hát az az igazság, hogy meglehetősen egészséges. C-vitaminban, A-vitaminban, vasban és folsavban is gazdag, és ami diétázóknak jó hír, 100 gramm energiaértéke mindösszesen 34 kcal. Vízhajtó, vesetisztító, görcsoldó hatása van, teaként használhatjuk menstruációs panaszokra, emésztés elősegítésére, de langyos lemosóként akár szemborogatásra is. A zöldjét halakhoz lehet adni fűszerként, az őrölt változata pedig közkedvelt fűszer, amellyel kolbászokat, szalámikat is szoktak ízesíteni. És hát az van, hogy az édeskömény zöldségként is nagyon finom.

Az édeskömény gumóját elkészíthetjük krémlevesnek, egy-két szem burgonyával gazdagítva, turmixolva, tejszínnel. Köretként fejenként egy gumóval érdemes kalkulálni, párolhatjuk, baconnel bolondítva. Bő félóra legalább kell hozzá, míg megpuhul, így számoljunk. Sütőben is készíthetjük, mézzel, olívaolajjal meglocsolva. Mennyei köret lesz belőle! De nyersen is fogyaszthatjuk, igazából egy tökéletes salátaalap lehet mindazoknak, akik hozzánk hasonlóan néha már nagyon unják a jégsaláta-paprika-paradicsom-uborka kombinációt. Az édeskömény ánizsos, pikáns íze miatt különösen alkalmas arra, hogy gyümölcsökkel párosítsuk, remekül harmonizál a sárgadinnyével, az ananásszal, vagy akár naranccsal is. Nekünk is van egy remek tippünk, mi a mangót választottuk ehhez az üdítő és tápláló salátához.

Hozzávalók (4 adag):edeskomeny

  • 2 db édeskömény
  • 2 db mangó
  • 100 g feketeerdei sonka (vagy füstölt tarja)
  • 50 g fetasajt
  • 1 doboz koktélparadicsom

Felaprítjuk, vékony csíkokra vágjuk az édesköményt, felkockázzuk a mangót, negyedeljük a koktélparadicsomokat. Lazán összekeverjük, hogy ne törjön össze semmi sem. Közben füstös ízű sonkát, a mi tippünk a feketeerdei sonka, apróra vágunk, ezt is hozzákeverjük, és még egy jó adag fetasajtot is rámorzsolunk a salátánkra. Fűszer nem kell hozzá, hiszen az édesköménytől ánizsos, a mangótól pikánsan édes, a sonkától és a fetától pedig elég sós lesz. A mangó és a paradicsom ereszt elég levet ahhoz, hogy okvetlenül olaj sem kelljen rá, ha valakinek hiányzik, olívaolajjal persze meglocsolhatja.

edeskomeny salata

Fergeteges ízkombinációjú salátát kapunk, ami grillezett hús mellé akár köret is lehet, de szerintünk ez egy pompás főfogás lehet ebédre vagy vacsorára is. Próbáljátok ki, vagy variáljátok kedvetekre, a lényeg, hogy szeressétek meg az édesköményt, érdemes!

Puszi: Réka és Gabi