">

Kötelező gépjármű biztosítás: mitől függ a díjszabás?




Amikor gépjárművet veszünk, legyen az használt vagy új, az első dolog, amit meg kell tenni, hogy kötelező biztosítást kötünk rá. A tarifák azonban nem egységesek, hiszen számos tényező befolyásolja a díjakat. Általános jelenség, hogy egy családban, ahol több jármű is van, ott mindegyik esetében eltérő összegekkel számolhatunk. Persze lehetséges kevesebbet fizetni, hiszen vannak dolgok, amik hatással lehetnek az áremelkedésekre. De mik ezek és mit tehetünk azért, hogy ezt elkerüljük? Most kiderül.

Nem mindegy, hogy milyen járművel hajtunk az útra

A legfontosabb tényező, amely befolyásolja a kgfb díját, magához a biztosítandó gépjárműhöz kapcsolódik. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen autót vezetünk a mindennapokban, milyen teljesítményű, milyen évjáratú, esetleg motorról vagy kisteherautóról van szó. Ettől is függhet a kötelező biztosítás díja. Emellett hatással van a fizetendő összegre, hogy mire használjuk azt, melyik városban közlekedünk vele. Egyértelműen alacsonyabbak lesznek a díjak egy hétköznapra vásárolt autó esetében, mint egy személyszállításra vagy teherszállításra használt jármű kapcsán. Vannak olyan biztosítók, amelyek tudni akarják a futásteljesítményt, az üzemanyag típusát, az évjáratot, illetve természetesen a gumiabroncsok évszaknak megfelelő alkalmazását is.

De nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy ha egy autónak több tulajdonosa van, akkor egyfajta pótdíjat számítanak fel. Ez akkor is igaz, ha az üzembentartó és a tulajdonos személye eltérő. Nagyban befolyásolhatja továbbá a kötelező biztosítás díját az is, hogy mennyi kárt okoztunk korábban és, hogy hány éve van jogosítványunk. Egy frissen vizsgázott személynek értelemszerűen drágább lesz a kgfb díja, mint annak, aki már 15-20 éve rója az utcákat.

Milyen kedvezményekre számíthatunk?

Vannak tényezők, amelyek személyhez kötöttek, mint az említett jogosítvány évének megszerzése. A kedvezményeket és a személyhez kötött pótdíjakat részben törvény írja elő, részben a biztosítók állapítják meg. Az egyéni kockázatbecslések és szabályzatok alapján, mint a bonus-malus besorolás esetében, amely M4-től B10-ig terjedhet. Minél magasabb csoportba kerülünk, annál olcsóbb díjakra számíthatunk.

Itt a besorolás hozzánk kötődik, nem az autóhoz. Ez azt jelenti, ha később úgy döntünk, hogy eladjuk a járművet, akkor a besorolásunk továbbra is érvényben marad, visszük tovább a  következő közlekedési eszközre. De ez csak akkor van így, ha az autó eladása és az új vásárlása között nem telik el több mint 2 év.

A díjakra és kedvezményekre továbbá az is hatással lehet, hogy hol élünk és hol vezetünk, hány évesek vagyunk, mit dolgozunk, mennyit járunk vele, megyünk-e külföldre és mennyit dolgozunk home officeban. Emellett azért is kedvezményeket kaphatunk, ha vállaljuk a biztosítóval való papírmentes kommunikációt, azaz e-mailben intézzük a teendőket. A csoportos beszedéssel fizetett díjak esetében pedig még nagyobb kedvezményben részesülhetünk, ha negyedéves helyett éves fizetést választunk.

A fiatal, nagyvárosi sofőrök tehát biztosan többet fognak fizetni, mint az, aki egy vidéki faluban, 50-60 évesen járja az üzleteket. Nem véletlen, hogy sokan átírják az üzembentartó jogát a nagyszülőkre, rokonra, aminek azonban rengeteg kockázata lehet. Vezethetünk kármentesen, a bonus fokozat a “papíron” megjelölt személyhez kapcsolódik. Ez azt jelenti, ha később saját nevünkre iratnánk az autót, akkor nem érvényesíthetjük a kármentes évek után járó kedvezményeket. Amennyiben pedig baleset történik és nem a vidéki rokon használja, akkor az idősebb nagymama vagy szülő autójának biztosítása is drágulhat.

Milyen megoldásokkal tehetjük olcsóbbá a biztosítást?

Aki túl drágának találja a díjakat, annak mindenképpen érdemes élnie az évfordulós biztosítóváltás lehetőségével. Egy gyors utánajárással és kalkulációval több ezer, de akár tízezer forintot is spórolhatunk az esetleges éves díjakon. De, ha mégsem akarunk váltani, akkor sem árt néha átnézni a szerződést és ellenőrizni, hogy utólag van-e lehetőség kedvezményeket érvényesíteni.

Egyes biztosítók néha bővítik a kedvezményeik listáját. Előfordulhat, hogy az évek alatt gyermekünk született, nyugdíjba mentünk, akkor szintén igényelhetjük a biztosítónál a kedvezményeket. Érdemes megnézni a befizetési gyakoriságot, hiszen aki a havi vagy negyedéves díjakat cseréli évesre, az akár 10-15%-kal is csökkentheti a befizetendő összeget.