Minden az evés körül forog. Na jó, ez nem igaz, de kétségtelen, hogy a legtöbb kérdést eddig itt az Anyakanyaron talán étkezéssel kapcsolatban kaptuk. Ebben persze komoly szerepe van Gabi speciális diétájának is, de az is nagyon érdekel benneteket, hogy milyen praktikáink vannak még a gyermekeink táplálásával kapcsolatban. Bár a táplálás egy jó szó, voltaképpen kezdi akkor értelmét veszíteni, amikor a mi apró kisbabánk elindul a tudatos létezés felé, és már választ, ne adj isten válogat az ételek közül. Na ezt a válogatás dolgot kell ügyesen megelőzni. Mert mondhat bárki, amit akar, szerintünk a gyerek akkor lesz válogatós, ha nem kínáljuk meg elég változatos ízekkel, nem adunk lehetőséget neki arra, hogy már pici babaként mindent megkóstoljon, mindent megízleljen, ami korának már megfelelő. Ha a szülő leragad az egyszerű és tápláló alma-krumpli-sárgarépa triónál, akkor esélyt sem adunk arra, hogy a gyerekünk minden zöldségért, gyümölcsért rajongjon a későbbiekben, nem utolsósorban elfogadjon picit izgalmasabban fűszerezett ételeket, ne csak a csirkemellet egye meg, hanem például a tonhalat is. Szóval eljön az az idő, amikor lehet picit kísérletezgetni. Ősszel amúgy is csodás a piac, persze máskor is, ez kétségtelen, de akkor mi most kicsit őszies menüvel rukkolnánk elő. Ezek a fogások 12 hónap felett már adhatóak a gyerekeknek, de az egész család nagy örömmel fogja fogyasztani. (A recepteket sok egyéb nagyszerű ötlettel együtt megtaláljátok Réka és Juga Veronika évekkel ezelőtti, Csemetéink csemegéi című babaszakácskönyvében is.)
Gesztenyeleves rozmaringos pirítóskockával
Hozzávalók:
- 200 g gesztenye
- 1 evőkanál liszt
- 3 dl tej
- 2 teáskanál vaj
- 1 szelet kenyér
- egy kis csokor rozmaring
- kevés só
A gesztenyegubókat bevagdossuk és bő sós vízben puhára főzzük. A szemeket megpucoljuk, finomra daráljuk. Kevés lisztet száraz serpenyőben zsemleszínűre pirítunk, majd hozzáadjuk az olvasztott vajat, felengedjük tejjel, és belekeverjük a gesztenyepépet. Sóval, borssal ízesítjük és felforraljuk. Betétnek rozmaringos pirítóskockákat adhatunk, amelyhez serpenyőben, forró olívaolajon megpirítjuk a kevés friss rozmaringgal meghintett kenyérkockákat. Ha a családot igazán kényeztetni szeretnénk, akkor vegyük külön a babaadagot, és a másik részhez adjunk hozzá egy diónyi vajat és féldeci barnarumot és azzal forraljuk át még egyszer. Nagyszerű lesz!
Póréhagymás vöröslencse-saláta
Hozzávalók:
- 100 g vörös lencse
- 50 g főtt csirkemell
- 30 g félkemény, félzsíros sajt
- 20 g póréhagyma
- csipetnyi só
- csipetnyi curry
A vöröslencse egy nagyszerű és egészséges finomság, érdemes vele megismerkedni! Az apróra vágott póréhagymával együtt kevés sóval annyi vízben tesszük fel lassan főni, amennyi éppen ellepi. Azért kell lassan főzni, mert a vörös lencsének nincsen héja, ezért hamar szétfőhet. Sóval és csipetnyi curryvel ízesítjük, amikor kihűlt, reszelt sajtot és főtt csirkehúst keverünk bele. A felnőtt változatát pedig megbolondíthatjuk egy kis füstölt hússal, mondjuk libamellel. Ez is nagyon finom!
Hozzávalók:
- 200 g édesburgonya
- 80 g liszt
- 60 g vaj
- 40 g cukor
- 4 tojás
- 100 ml tej
A megfőtt édesburgonyát törjük össze, keverjük össze liszttel és cukorral, adjuk hozzá az olvasztott vajat, a tojássárgáját, kevés tejet és az egészet óvatosan keverjük össze. Annyi tejet használjunk, hogy a tészta egy kicsit folyós maradjon. Lazítsuk a tésztát a tojások keményre vert habjával, majd kivajazott és lisztezett tepsibe töltve, előmelegített sütőben 30 percig süssük 180 fokon. Lekvárral megkenve, esetleg dióval megszórva tálaljuk.
Ízeket a babáknak hát bátran, és meglátjátok, később sem lesznek válogatósak, hiszen enni jó, a gasztronómia szeretetét pedig nem lehet elég korán kezdeni! A receptek letölthetőek itt: Ínyenc őszi babareceptek.
Írjatok még nekünk, hogy milyen tippekről olvasnátok szívesen étkezéssel kapcsolatban, addig pedig jó étvágyat!
Puszi: Réka és Gabi