">

Megtalált képek – könyvben és kiállításon

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , , , , ,




Izgalmas kulturális könyv egy lenyűgöző kiállítás kapcsán – ez a Kieselbach Galéria karácsony előtti ajánlata. A Megtalált képek nem csupán egy újabb kötet a magyar festészetről. Bár festmények és róluk szóló elemzések találhatók benne, mégis sokkal több, mint egyszerű művészettörténet: megdöbbentően gazdag és lebilincselően izgalmas beszámoló arról, hogy milyen fantasztikus remekművek kerültek elő az elmúlt évtizedekben a feledés homályából.

„Nagy örömmel újságoljuk, hogy a Festők, múzsák, szerelmek és A csábítás fegyvere című nagy sikere után a újra grandiózus kiállítást rendezünk az elmúlt 20 esztendőben előkerült legjelentősebb magyar festményekből” – mondja Kieselbach Tamás. – „A közel 100, összesen több, mint 3 milliárd forint összértékű festményt egytől egyig magyar magángyűjtemények féltett kincseiből válogatta a kiállítás kurátora, Molnos Péter. A nagy klasszikusok sorából többek között Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál, Benczúr Gyula, Rippl-Rónai József, Vaszary János, Fényes Adolf és Csontváry Kosztka Tivadar remekművei kerülnek a közönség elé, de múzeumi rangú alkotások képviselik a szecesszió, a vadak, az avantgárd és az art deco legjelentősebb magyar festőit, valamint a nagybányai és a szolnoki művésztelep, a római iskola és az École de Paris kiemelkedő alkotóit egyaránt.”

A kötet szerzője és a kiállítás rendezője, Molnos Péter művészettörténész a 20. századi magyar festészet, a műgyűjtéstörténet és a festményhamisítások szakértőjeként vált ismertté az elmúlt évtizedekben. Monográfiát írt Aba-Novák Vilmos, gróf Batthyány Gyula, Derkovits Gyula, Csontváry Kosztka Tivadar, Duray Tibor, Scheiber Hugó és Czene Béla életművéről, Bedő Rudolf és Kövesi István kollekciójáról, átfogó tanulmányokat publikált a francia impresszionisták, valamint Vincent van Gogh és Paul Cézanne műveinek magyarországi gyűjtőiről. Az elmúlt években számos kiállítást rendezett a Kieselbach Galériában, a Szépművészeti Múzeumban, a debreceni MODEM-ben és a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban. Könyvei, kiállításai és előadásai egyéni módon egyesítik a precíz tudományosság és a népszerű ismeretterjesztés igényeit.

„Minden gyűjtő, műkereskedő és művészettörténész életében a legnagyobb élmények közé tartoznak azok a pillanatok, amikor egy korábban sosem látott, vagy csupán egy elsárgult régi fényképről ismerős műalkotás kerül a szemük elé. Tamással együtt sokszor átéltük ezt a semmi máshoz nem hasonlító érzést” – mondja Molnos Péter. – „Padláson, ujjnyi vastag por alatt rejtőző remekművek, évtizedeken át egy ágyneműtartóban őrzött, százmilliós értékű kép, az Ecseri piacon talált, múzeumi rangú műalkotás, vagy éppen egy New York-i aukcióról hazaérkező festmény – az elmúlt húsz esztendőben ilyen történetek során bővült a magyar festészet emlékanyaga.”

A Megtalált képek című kötetbe több, mint 350 ilyen műalkotás reprodukciója került be, amelyekhez Molnos Péter írt közel száz tanulmányt, hogy a képekből kibomló izgalmas történeteket minden olvasó átélhesse. Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál, Aba-Novák Vilmos, Vaszary János és még több tucatnyi festő alig ismert, a közelmúltban előkerült remekműve vár felfedezésre a Kieselbach Galéria könyvsorozatának legújabb, reprezentatív darabjában.

  • Hogyan élte túl Ferenczy Károly egyik legjelentősebb alkotása, a Nyár című monumentális festmény a tulajdonos villájának 1944-es lebombázását, miért került az amerikai katonák kezébe és hogyan jutott vissza Magyarországra a legendás ezüstvonattal?
  • Melyik világhírű Cézanne-képet festette le saját lakásának falán Hatvany Ferenc, és hogyan cserélte el Manet világhírű alkotására, A Folies Bergére bárja című kompozícióra?
  • Miért kezdett el pipacsos képeket festeni Szinyei Merse Pál?
  • Hogyan tűntek el Bortnyik Sándor legjelentősebb avantgárd képei az 1920-as évek Berlinjében?
  • Miért semmisült meg vagy került külföldre annyi jelentős magyar műalkotás a 20. század folyamán?
  • Kinek a lakásában lógott egykor közel 100 Vaszary János-festmény és hová tűntek ezek a képek?

A Megtalált képek ezernyi hasonlóan izgalmas kérdésre ad választ, miközben száz kiemelt remekmű elemzése által, közérthető stílusban megírt tanulmányok segítségével bevezeti olvasóit a magyar festészet 19. és 20. századi történetébe.

Megtalált képek – Felfedezések és meglepetések az elmúlt 20 év műkereskedelméből

Kiállítás a Kieselbach Galériában, 2024. december 18 – 2025. január 24. A különlegesen érdekes könyv elérhető a galériában és itt a honlapon.