Főként, ha még esetleg nem tettük meg. Ha igen, akkor pedig tanuljuk meg minél sokszínűbben, minél változatosabban elkészíteni, és fogyasztani. Hiszen nagyon egészséges, és higgyétek el, nagyon finom is. A fejünkbe vettük, hogy időről időre bemutatunk néhány méltatlanul kevéssé ismert egészséges alapanyagot, hiszen valószínűleg nem csak nálunk okoz néha fejtörést, hogy mi is kerüljön az asztalra, ami egészséges, tápláló és finom. Ismerkedjünk meg tehát most elsőként a bulgurral!
Fura neve van, az tény. Igazából nem más, mint tört búza. Különböző méretben kapható, vannak rizsméretűek és egészen apróra őrölt verziók is. Ezeket a búzaszemeket többnyire hántolják, majd előfőzik. Keleten gyakran még ma is a napon szárítják. Már ha házilag készül. Mi azért inkább bioboltokban, nagyobb szuper- vagy hipermarketekben keressük. És keressük, mert igen, ahogy mondtuk, a bulgur nagyon egészséges. Rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, B-vitamin és vas is jócskán van benne. Ráadásul alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a rizsé, tehát diétához is nagyon ajánlott. Simán adhatjuk a nagyobb szemű változatot rizs helyett köretként is, de mivel a bulgur remekül átveszi az ízeket, érdemes inkább zöldségekkel variálni. Bár édességként is elkészíthető, tejjel és vaníliával, citromhéjjal, kevés cukorral felfőzve, mi maradnánk inkább a salátás változatoknál. A kiindulópont mindig ugyanolyan. A bulgurt (ami ugye előfőzött búzatöret) forrázzunk le annyi vízzel, hogy elfedje, takarjuk le, és hagyjuk néhány perc alatt megpuhulni. Lehet persze egy edényben is megfőzni, de tényleg nem kell neki sok idő. Az alap mindig ez.
A bulgurnak egyébként alapból van egy icipici diós íze. Így jöjjön először egy diós változat. Megtisztított diógerezdeket felaprítunk és száraz serpenyőben kicsit megpirítjuk. Aszalt sárgabarackot kockázzunk, tépkedjünk apróra piros színű salátát, olasz nevén radicchio, (magyarul cikória), ami talán legjobban illik hozzá. Kevés zöldfűszer, ami lehet petrezselyem vagy menta is, szintén mehet bele. Lazán elkeverjük a puha bulgurral, és ízlés szerint kevés olívaolajat, vagy balzsamecet csurgatunk rá. Mesésen finom, könnyű fogás lesz!
A másik verzió klasszikusabb. Koktélparadicsom, retek, uborka, kaliforniai paprika, sárgarépa, ami éppen kéznél van. Felezve, csíkozva, kockázva, reszelve, ahogy adja magát, ahogy szeretjük, ahogy éppen kedvünk van hozzá. Egy csokor újhagyma karikákra vágva, na az mindenképp ajánlott. Na jó, lehet lilahagyma is, ha mindenki szereti… És egy-egy csokor petrezselyem vagy menta ebbe is nyugodtan mehet. Citrom vagy lime levét csurgassuk rá, keverjük el a főtt bulgurral és élvezzük a tavasz ízeit a tányérunkon. Lehet önálló fogás is, de akár grillezett csirkéhez, halhoz tökéletes és könnyű köret.
Van még egy ötletünk. Ezt melegen tálaljuk (és melegen ajánljuk, a benne szereplő alkotóelemek miatt inkább csak felnőtteknek.) A rizottó készítése ugyan komoly tudomány, de azért próbálkozni szabad, nem igaz? Hasonló hatást érhetünk el bulgurral is, ha egy kevés fehérborban és tejszínben főzzük át a bulgurt, annyi alaplével felöntve, hogy legyen miben megpuhulnia. Egy másik edényben kevés olívaolajon vagy vajon megpároljuk a spárgát, hiszen szezonja van, most együk. Vágjuk mondjuk harmadokra őket, és a nagyobb darab spárgákat könnyedén keverjük bele a krémesre kevert bulgurba. Só, bors, azért mehet bele, még szép. És ha valaki mégsem szereti a spárgát, szezon ide, vagy oda, akkor akár gombával, akár brokkolival is elkészíthető.
Ugye, hogy jól hangzanak? Tetszés szerint lehet variálni, tehetjük levesbe betétnek, tölthetjük paradicsomba, csinálhatunk belőle gabonafasírtot. A lényeg, hogy kezdjük el bátran használni, vigyünk a bulgurral is új színeket az étkezésbe! Jó étvágyat!
Puszi: Gabi és Réka