Gyakran mostohán bánunk ezzel a kincset érő zöldséggel. Hajlamosak vagyunk kipipálni a konyhában való jelenlétét azzal, hogy a vasárnapi húslevesbe belefőzzük. Na jó, most már egyre gyakrabban készítik a magyar háziasszonyok is a zellerkrémlevest, hiszen a krémlevesek tagadhatatlan divatjában előbb-utóbb ez a gyökérzöldség is sorra szokott kerülni. A zeller pedig csodásan jótékony hatású gyógy- és fűszernövény is, érdemesebb kicsit behatóbban megismerkedni vele!
Állítólag már az ókori görögök is ismerték, hozzánk állítólag Dél-Európából érkezett. Legértékesebb része kétségkívül a gyökérgumója, de a szárát se hagyjuk figyelmen kívül. Mi leginkább a gumós fajtáját ismerjük és használjuk, de nagyobb szupermarketekben vagy piacon szárzellert is tudunk venni, amit szintén érdemes kipróbálni. A zeller számos gyógyhatásáról közismert, amellett, hogy sokan afrodiziákumnak is tartják, elsősorban a vízhajtó hatásáért kedvelik. Serkentően hat a veseműködésre, de emésztési panaszok és étvágytalanság ellen is alkalmazzák. Hatóanyagai révén immunerősítő hatása is van. Elsősorban nátrium található benne nagy adagban, de kalcium, foszfor, vas, magnézium, kálium és néhány nyomelem is fellelhető a zellerben. Ami sokkal egészségesebb, ha nyersen fogyasztjuk. Gyümölcscentrifuga segítségével zellerlevet is préselhetünk, amelyet persze tanácsos almával, vagy répával kiegészíteni. A friss szárzellert egészséges szószokkal mártogatósként, vagy csak úgy magában is lehet rágcsálni. Szerintünk nagyon finom a zelleres krumplipüré is, de a nyers fogyasztáshoz most egy másik tippet hoztunk nektek, ami könnyedén elkészíthető és rendkívül finom ebédre vagy vacsorára, párolt hússal, hallal, pirítóssal vagy csak úgy magában is.
Hozzávalók:
- 1 kis fej zeller
- 2-3 szárzeller
- 3-4 levél medvehagyma
- 1 pohár natúr joghurt
- kevés majonéz
- citromlé, mustár
- só, bors
- 2 főtt tojás
A zellert meghámozzuk, és apró lyukú reszelőn lereszeljük, a szárzellerrel együtt, vagy ami még jobb, aprítógépben daráljuk le. Hozzáadjuk az apróra vágott medvehagymát is. (most már épp volt a piacon, de egyébként póréhagymával vagy újhagymával is helyettesíthető.) Közben megfőzünk és kihűtünk két tojást. A főtt tojásokat is apró kockákra vágjuk. Egy nagy pohár natúr joghurtba kevés majonézt keverünk, citromlével és mustárral, sóval, borssal, ízlés szerint ízesítjük. Belekeverjük a ledarált vagy lereszelt nyers zellert és a medvehagymát, végül a kockára vágott főtt tojásokat.
Fenséges és egészséges, rendhagyó saláta készül belőle, érdemes kipróbálni, télen-nyáron remek fogás! Jó étvágyat hozzá!
Puszi: Gabi és Réka