">

Így védd gyermekedet a netes világban!




A mai digitális világban, amikor magánéletünk egyre inkább összemosódik online jelenlétünkkel, minden eddiginél fontosabb, hogy megvédjük gyermekinket az internet veszélyeitől. Habár a közösségi média lehetővé tette számunkra, hogy azonnal felvehessük a kapcsolatot barátainkkal és családtagjainkkal, vagy épp új ismerősökre tegyünk szert, a népszerűbb platformok használata olyan rejtett kockázatokkal jár, amik mind a gyermekek, mind pedig a szülők figyelmét elkerülhetik.

A fiatalokat több okból is vonzzák ezek az online platformok. Egyesek szimplán nem szeretnének lemaradni a legújabb trendekről, míg másokat az influencerek fényűző élete láttán kezdi el érdekelni a közösségi média marketing.

Ha gyermeked már most ott tart, hogy szeretne regisztrálni a Facebookra, az Instagramra vagy más közösségi platformokra, vagy netalán már aktívan használja ezeket, akkor jó, ha tudod, hogy mivel is áll szemben. Íme néhány jó tanács ehhez!

1. Ismerd meg a népszerűbb közösségi platformokat

Habár 10-15 évvel ezelőtt csupán néhány közösségi platform keringett a köztudatban, mára már számos felületen kialakíthat magának egy online jelenlétet. Szülőként nagyon fontos, hogy legalább általánosságban megismerd azokat a közösségi hálózatokat, amelyeken gyermeked is jelen van.

A népszerű Facebook és Instagram mellett ma már sok fiatalt vonz a Snapchat, illetve a TikTok is, egyesek pedig a Twittert is előszeretettel látogatják. A legjobb persze, ha megkérdezed gyerkőcödtől, hogy milyen „közösségi oldalakat” használ, vagy melyekre szeretne regisztrálni.

2. Tartsd be a közösségi platformok korhatárát

Miközben a különböző közösségi platformokkal ismerkedsz, érdemes utánanézned annak is, hogy melyeken mennyi a minimum ajánlott életkor. A legtöbb közösségi platform felhívja rá a figyelmet, hogy 13 éves kortól szabad csak regisztrálni rájuk, azonban ezt a valóságban senki sem ellenőrzi egy új profil létrehozásakor.

3. Ellenőrizd rendszeresen gyermeked biztonsági beállításait

Miután gyermeked elkészítette közösségi profilját, nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd annak biztonsági beállításait. A közösségi platformok időnként új biztonsági funkciókat is bevezetnek, felhasználóik védelme érdekében, az azonban már az embereken múlik, hogy melyeket használják ezek közül. Előfordulhat tehát, hogy egy új biztonsági opciót neked kell majd aktiválnod gyermeked profilján.

4. Állítsd privátra gyermeked profiláját

A legtöbb közösségi platformon lehetőséged nyílik „privátra” állítani felhasználói fiókodat – vagyis pontosabban gyermekedét. A privát fiókok tartalmát csak azok tekinthetik meg (illetve sok esetben csak azok vehetik fel velük a kapcsolatot), akiket a fiók tulajdonosa jóváhagyott (például akiket gyermeked személyesen is ismer). Ez egy nagyon hasznos beállítás, hiszen segít elkerülni, hogy gyermekedet bármilyen ismeretlen zaklathassa a platformon.

5. Ügyelj rá, hogy gyermeked ne osszon meg személyes adatokat

A közösségi média olyannyira beférkőzött a magánéletünkbe, hogy egyesek teljesen természetesnek tartják, hogy érzékeny, személyes információkat is megosszanak magukról ezeken a platformokon. Ilyen információk például a telefonszámok, a lakcím, vagy a bejelentkezések, amik alapján lekövethető, hogy egy személy éppen hol tartózkodik. Fontos elbeszélgetned gyermekeddel arról, hogy miért nem szabad megosztani ezeket az adatokat a világhálón.

6. Ne engedd neki, hogy kompromittáló felvételeket osszon meg

Habár a legtöbb ember jó szándékkal tölt fel képeket és videókat a közösségi médiára, kellő kontextus hiányában ezeket nagyon könnyedén félre lehet érteni. Emlékeztesd rendszeresen gyermekedet, hogy csak olyan felvételeket osszon meg magáról és másokról, amelyekkel nem lehet visszaélni.

Fontos továbbá, hogy ezekből a képekből és videókból ne lehessen megállapítani, hogy hol laktok.

7. Ügyelj rá, hogy erős jelszót használjon

A jelszó egy online fiók elsődleges védelmi rétege. Sajnos nagyon sokan könnyedén kitalálható, vagy azonos jelszavakat használnak minden online fiókjukban, jelentősen csökkentve ezzel azok biztonságát.

Egy erős jelszó legalább 12-14 karakter hosszú, és egyszerre tartalmaz számokat, kis- és nagybetűket, illetve különleges karaktereket (kérdőjel, felkiáltójel stb.)

8. Tanítsd meg gyermekednek, hogy ne igazoljon vissza ismeretlen jelöléseket

Sajnos nagyon sokan használják arra a közösségi médiát, hogy érzékeny információkhoz jussanak hozzá, és felhasználhassák azokat mások ellen. A fent említett „privát fiók” beállítás segíthet elkerülni ezt, de még így is gyermekeden múlik, hogy kiket enged közel magához az interneten.

9. Szabályozd a közösségi média használatát

Ha már rögtön az első perctől szabályozni kezded a közösségi média használatát gyermeked számára, akkor hamar kialakíthatod benne az egészséges mértéktartás szokását. Na persze, annak sincs értelme, ha túl szigorúan korlátozod ilyen téren gyermekedet, hiszen ezzel csak azt éred majd el, hogy titokban használja majd a platformokat a hátad mögött.

Egyezzetek meg egy olyan szabályzatban, ami lehetővé teszi gyermeked számára, hogy saját maga hozzon okos döntéseket a közösségi médiával kapcsolatban.

10. Beszélgess rendszeresen gyermekeddel a közösségi médiáról

Nem lehetsz ott 24/7 gyermeked mellett, hogy folyamatosan azt figyeld, mit csinál a közösségi médián. Épp ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen kommunikáljatok arról, hogy miket tapasztal a különböző platformokon.

Kérd meg, hogy szóljon, valahányszor egy ismeretlen próbál kapcsolatba lépni vele valamelyik felületen.

Rendszeresen beszélgess vele arról is, hogy amit a közösségi médián lát, az nem mindig fedi a valóságot. Sokakban azért alakul ki már fiatalon testképzavar, mert az idősebb felhasználók (főleg a sokak által követett modellek) szerkesztett, vagy beállított képeket töltenek csak fel magukról, amelyek láttán a fiatalok azt hiszik majd, hogy ez a normális. Jó, ha erre is gyakran emlékezteted gyermekedet.