Az olyan trendek elterjedésével, mint az üzleti élet globalizációja, a távmunka és a coworking, a technológiák is jelentősen fejlődtek, hogy az alkalmazottakat támogassák, ezzel pedig a számukra szükséges fizikai tér is megváltozott. Az intelligens épület technológiák egyre több irodában válnak kulcsfontosságúvá, mert az általuk biztosított konnektivitás lehetővé teszi a munkatársak számára, hogy hatékonyabban használják ki a teret és az idejüket, növelve ezzel a produktivitásukat. Ezek a technológiák gondoskodnak az irodában dolgozók jóllétéről is, amely szintén a produktivitás növekedését segíti.
Intelligens épületek és intelligens irodák
„Az intelligens épületek olyan létesítmények, amelyek modern technológiákat alkalmaznak a környezet optimalizálása érdekében. Ezek a technológiák magukban foglalják az IoT-eszközöket, amelyek valós idejű adatokat gyűjtenek és elemeznek, valamint AI-rendszereket, amelyek automatizálják és finomhangolják az épület működését” – kezdi Nagy Magdolna intelligens épületszakértő, a Hello Future alapítója. – „Az intelligens irodákban például a világítás, a hőmérséklet és a levegőminőség automatikusan igazodik a dolgozók jelenlétéhez és preferenciáihoz.”
Az IoT és az épületek üzemeltetésének összefolyása, valamint a munkahelyek jövője fontos lehetőséget teremt az épületek tulajdonosai, üzemeltetői és használói számára, hogy olyan intelligens, digitálisan összekapcsolt tereket hozzanak létre, amelyek az emberek támogatását helyezik a középpontba. Az üzleti vezetők egyre inkább érdekeltek abban, hogy olyan stratégiát hozzanak létre épületeik irányítására, amely tükrözi az egész cégükben zajló digitális átalakulást. Azok, akik ezt megteszik, olyan kulcsfontosságú területeken előzhetik meg versenytársaikat, mint a munkavállalók bevonzása és megtartása, az üzemeltetési költségek megtakarítása és a működésbeli kockázatok csökkentése.
Munkahelyi jóllét intelligens technológiákkal
Az alkalmazottak jólléte kulcsfontosságú tényező a munkateljesítmény, az egészség, a termelékenység és a kreatív gondolkodás elősegítésében, miközben mérsékli a kimaradásokat és a betegszabadságok számát. Többek között ezek az eredményei annak a kutatásnak, amely azt vizsgálja, hogy az épületek hogyan hatnak a bennük dolgozó emberekre. Mivel a munkaerőköltségek a becslések szerint elérhetik a teljes működési költség 70 százalékát – és a vezetők egyre inkább érdekeltek a legjobb tehetségek bevonzásában és megtartásában -, a cégeknek van értelme a jóllét kérdésével foglalkozniuk. Az emberek szem előtt tartásával tervezett intelligens épületek alapvető fontosságúak a munkavállalói jóllét feltételeinek megteremtéséhez.
„A beltéri környezet minősége döntő szerepet játszik az emberi jóllétben” – magyarázza Nagy Magdolna. – „Az olyan tényezők, mint a beltéri levegő minősége, a világítás és az akusztika, jelentősen befolyásolhatják a használók kényelmét és egészségét. Az IoT, az érzékelők és a mesterséges intelligencia intelligens épületekbe való integrálásával javíthatjuk a használók kényelem- és biztonságérzetét.”
Az intelligens technológiák rohamosan alakítják át a modern irodákat, amelyek a munkahelyekből a kreativitás, az együttműködés és a dolgozók jóllétének elősegítésére tervezett, egymással összekapcsolódó központokká válnak.