">

Kul(a)cskérdés




Valószínűleg az elmúlt évek egyik leggyakrabban használt figyelmeztetése: igyunk elegendő folyadékot! A forró nyári napokon erre még fokozottabban ügyelni kell, nincs ez másképpen mostanában sem. Tulajdonképpen ennek érdekében már elég rég bevált szokás, hogy hordunk magunkkal egy-egy palack vizet, ásványvizet, vagy újratöltve csapvizet, tisztított vizet, teát, ki mit szeret éppen. A PET-palackokat pedig vagy eldobjuk, amivel ugye elég sok szemetet termelünk, amerre csak járunk, vagy újrahasznosítjuk, és több napig használjuk ugyanazt. Ezt viszont nagyon rosszul tesszük! Sokan elöblítik mosogatószerrel ezeket az üvegeket, mielőtt újratöltik, de a műanyag palack ettől nem lesz tiszta. A belső felületén az egyenetlenségekben ugyanis remek táptalajt kapnak a bacilusok és a gombák, amelyek utána már sosem lesznek használhatóak. Ha elvégzünk egy egyszerű kísérletet, és a felbontott üvegünket 24 óráig megfigyeljük, látni is fogjuk, hogy a vízben mikroorganizmusok jelennek meg. Amúgy az ízén is érezhető. A PET-palackoknak tehát a szelektív gyűjtőben a helye. 

De akkor mégis mit tegyünk, hogy ha szeretnénk egy kicsit környezettudatosabban élni és kevesebb szemetet termelni? A válasz egyszerű: használjunk kulacsot! A kulacs már régesrég nem az a tárgy, amely csak a katonák pakkjában, vagy a kiránduló hátizsákokban létezik, hanem egy igazi trendi divatkiegészítő is lehet. Viszont ami még ennél is fontosabb, a kulacsok esetében sem mindegy, hogy mit választunk. Hiszen ha a kulacs hasonló alapanyagból készül, mint az eldobhatós PET-palack, azaz polikarbonát műanyagból némi epoxi gyantával kiegészülve, akkor nem vagyunk sokkal előrébb. Amire nagyon figyelni kell, amikor kulacsot választunk, az az, hogy BPA-mentes legyen, tehát ha a folyadék úgymond “kikezdi” az ivópalackunkat, akkor nehogy az italunkba oldódjanak a kártékony anyagok. A BPA, teljes nevén biszfenol-A az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag, amelyről a kutatások során már beigazolódott, hogy hosszú távon károsan befolyásolhatja az emberi agy és más szervek működését, összezavarhatja a hormonháztartást, ezért fontos, hogy mentes anyagokból készült kulacsot válasszunk. 

Úgyhogy akár magunknak, akár a gyerekeinknek és a család bármely tagjának érdemes kiválasztani egy megfelelő minőségű kulacsot. A praktikum mellett hab a tortán, hogy a kulacsok ma már olyan változatosak és szépek, hogy mindenki kedvére válogathat, és külön öröm lesz magunkkal vinni, elővenni, kortyolgatni belőle. 

Mivel nemsokára úgyis itt a suli, beugrottunk körülnézni az Irány a suli! webáruházba, ahol a szuper táskák, tolltartók, tornazsákok mellett remek kulacsokra is bukkantunk.

Egészen belefeledkeztünk a szépséges Ars Una kulacsok designjába, ahol az a jó, hogy fiús és lányos minták is egyaránt vannak, de ne féljünk kimondani, ezek közül bármelyik felnőtt nő és férfi is szívesen választana magának, Ezeknek a kulacsoknak az anyaga olyan növényi forrásból származtatott műanyag, amely egyáltalán nem tartalmaz BPA-t. A 475 ml-es kulacsokat mosogatógépben is el lehet mosni. Szóval már csak az a kérdés, hogy a pink flamingós, az őzikés, a katicabogaras, vagy éppen a drónos, űrhajós vagy geek változat lesz a nyerő. 

A kicsik persze kevésbé díjazzák az extra designt, náluk még egyértelműen a rajzfilmhősök a menők: így a könnyedén visszazárható, biztonsági kupakos alumíniumpalackok között egészen biztosan Mickey Egér, a Pizsihősök, a Disney-hercegnők vagy a Mancs Őrjárat kutyuskái hódítanak majd. 

És egy extra tipp: a színezhető kulacs filctollakkal együtt érkezik, és az ifjú tulajdonosok kedvükre színezhetik ki kedvenc rajzfilmfigurájukat, így még különlegesebb és kedvesebb lesz az ivópalack számukra! Ezt is itt találtuk: https://www.iranyasuli.hu/

Mindenképp jól járunk tehát, ha kulacsot választunk, egyszeri beruházással sokat spórolhatunk, nem kell folyton úton-útfélen palackos üdítőket vásárolnunk, kevesebb szemetet termelünk és így környezetünkre és egészségünkre egyszerre figyelhetünk!