">

Műtárgyak mindenfelé – keressük a helyét!




Megyesi Balázs műtárgyszakértő, a TV2 Kincsvadászok című műsorának szereplője, lassan 15 éve kutat megszállottan műtárgyak után. Legújabb projektje, a „Keressük a helyét” című videósorozat, mely egy különleges utazásra invitálja a nézőket. A projekt célja, hogy bemutassa a felelős műtárgygondozás fontosságát, miközben ráirányítja a figyelmet a körülöttünk lévő, elfeledett értékekre is. A videókban Megyesi Balázs nem a nagyon különleges, múzeumi darabokat mutatja be, hanem azokat az apróbb, hétköznapi vagy dísztárgyakat, amelyek családi örökségként, fiókok mélyén vagy porosodó polcokon várnak arra, hogy valaki rájuk bukkanjon és felismerje a valódi értéküket. Ezeknek a tárgyaknak keresi Balázs a videókban hétről hétre a megfelelő helyét, ahol az értéktelennek látszó tárgy valódi értékén kezelve otthonra lel.

Nyitottan az örökségünk felé

 „Higgyük el, hogy a kincs ott van a szemünk előtt, csak meg kell találnunk a helyét. Ez egy szemlélet kérdése, hogy hogyan értékeljük a tárgyi örökségünket, a múltunkat” – mondja Megyesi Balázs, aki hisz abban, hogy ezek a tárgyak a megfelelő kontextusban felértékelődhetnek, új életet nyerhetnek. A sorozat különlegessége, hogy olyan hétköznapi kincsekre fókuszál, mint a családi újságokba csomagolt régi cikkek, mesterségeket őrző szerszámok vagy épp a nagyi porcelánfigurái. A videók egyik legfontosabb üzenete az, hogy örökségünk gondozása ne korlátozódjon csupán a nagy múltú műtárgyakra. Az érték karnyújtásnyira, a szemünk előtt van.

Megyesi Balázs szerint hazánkban rengeteg felfedezésre váró tárgy található, és fontos, hogy az emberek nyitottak legyenek ezekre az értékekre. “Sokszor nem is az a bizonyos műtárgy az, ami megtalálja a helyét, hanem egyszerűen csak a befogadó válik nyitottabbá. Nem titkolt célom, hogy én ezt szeretném elérni. Az emberek alapvető tulajdonsága a kíváncsiság és a nyitottság, ezt kell még jobban felébreszteni azzal, hogy segítsünk nekik meglátni a felszín felett rejlő kincseket. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy bárhol lapulhat olyan érték, ami másnak igazi kincs lehet, ahol jobban értékelik azt.”

Betekintés a kulisszák mögé

Balázs szívesen megy el terepre is, válaszol a hozzá érkező kérdésekre is, hogy ha kell, segítsen megtalálni azokat a magángyűjtőket, múzeumokat, akiknél igazán jó helyre kerülhet az adott tárgy, vagy éppen, aki a legtöbbet kínálja érte. Sokan állnak tanácstalanul hagyaték, örökség sorsával kapcsolatban is, ezzel kapcsolatban is érdemes érdeklődni. Vannak tárgyak, amelyeknek restaurálásra lehet szüksége, és valóban van, amelyik csak egyszerűen egy új tulajdonosra vár.

A Keressük a helyét videósorozatnak már több tucat epizódja elkészült. Ellátogatunk együtt a zsámbéki Lámpamúzeumba, ahol megismerhetjük az alapítót, a 90 éves Borus Ferencet, aki 1979 óta őriz többezer lámpát, amellyel bekerült a Guiness rekordok könyvébe is. Balázsnak sikerült egy olyan lámpával meglepnie az idős gyűjtőt, amelyet még ő sem látott sosem. De szerepel majd a videókban egy 1848-ban kiadott ritka Petőfi-kötet, a Gerbaud Kávéház teraszán írt régi szerelmeslevél, találkozhatunk reneszánsz velencei riasztóval, százéves vitrinekkel, tanulunk képet keretezni, ellátogatunk az ország egyetlen vízi vágóhídjára és nagyon sok érdekes ember sorsával, munkájával is megismerkedhetünk.

A fő videósorozat mellett két kiegészítő műsor is indul: a „Keressük a helyét Plusz” kimaradt jeleneteket, vágatlan riportokat és további érdekességeket mutat be, míg a „Keressük a helyét -Portré” riportokban mutatja be a műtárgyak világának szereplőit, például restaurátorokat, kortárs művészeket és gyűjtőket.

Október 7-től hetente több résszel jelentkezik majd Megyesi Balázs hivatalos felületein, érdemes követni a legújabb tartalmakért!

YouTube: https://www.youtube.com/@MegyesiBalazsmutargyszakerto

TikTok: https://www.tiktok.com/@megyesi_balazs

Facebook: https://www.facebook.com/MegyesiBalazsmutargyszakerto

Instagram: https://www.instagram.com/megyesi_balazs/