">

Csodálatos görögdinnye

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , , , , ,




Kívül zöld, belül piros, és édes, mint a méz. Megédesíti a nyarunkat, közben pedig finom és egészséges egyszerre. Na ugye, hogy mindenki kitalálta, mire gondolok? Görögdinnye, sokunk kedvenc csemegéje, az egyik legnépszerűbb nyári gyümölcs, ami igazi klassz formájában csak néhány hétig élvezhető, úgyhogy ilyenkor be kell táraznunk belőle jó előre. A görögdinnyére lehet mondani, hogy multifunkcionális, nemcsak laktat, hanem szomjat olt, hiszen 90-95 %a víz, tehát nagyszerűen elősegíti a méregtelenítési folyamatot a szervezetünkben, így akár gyors diétához, mini léböjthöz is ajánlott. Azért lehet nyugodt szívvel ajánlani, mert a dinnyében található kálium, nátrium, kálcium, foszfor és vas is, emellett nagyon magas a C-vitamin-tartalma is. Ezáltal erősíti immunrendszerünket, sőt javítja a koncentrálóképességet is. A dinnyében sok a B6-vitamin, amely a szervezetbe kerülő fehérjék feldolgozásában és újrahasznosításában van segítségünkre és bőven akad benne folsav is, amely pedig segíti a növekedést, és a hajunk is szép lesz tőle. A szép érett piros dinnyehúsban a karotin is sok, amely a szervezetbe kerülve A-vitaminná alakul át, és jótékony hatással lesz az idegeinkre, likopin- és karotintartalma pedig rákmegelőző hatású.

Ugye mennyi-mennyi pozitív hatás? Egyetlen dolog szól ellene a dinnye korlátlan fogyasztásának, ez pedig a magas cukortartalom, amely jó esetben tartózkodik a finom nyári csemegénkben. Már ha elég zamatos és finom példányt vásároltunk, mert a dinnyevásárlásnál érdemes résen lennünk. Nincs receptem arra, hogy milyen a jó dinnye, persze én is hallottam már a megkopogtatós módszerről, bevallom lékeltetni nem szeretek, mert van rá esély, hogy hazafelé kicsorog a dinnye leve a kosaramba… Úgyhogy bízom abban, hogy ha mosolygok a piacon az árusra, érzéssel választ nekem egy jót, mondjuk ilyenkor augusztus elején már nem is nagyon lehet mellétrafálni, ilyenkor többnyire minden dinnye finom. Ha nem nasinak fogyasztjuk, akkor persze a cukortartalmat erénnyé is lehet kovácsolni, hiszen tarthatunk egy- vagy háromnapos dinnyediétát is. A magas víztartalomnak köszönhetően a dinnye remekül átmossa a szervezetünket, kihajtja belőlünk a méreganyagokat, a vitaminokat és ásványi anyagokat pedig eljuttatja minden fontos szervünkhöz, így a kúra végére szebb lesz a hajunk, bőrünk, és jobban fogjuk érezni magunkat a bőrünkben. Ásványvizet, gyógyteát fogyaszthatunk mellette és ha nagyon nem bírjuk, akkor egy kevés teljes kiőrlésű kenyeret, vagy kekszet. Az intenzív folyadékbevitelnek köszönhetően nem fogunk mardosó éhséget érezni, úgyhogy aki szereti eléggé ahhoz a görögdinnyét, hogy egy évben egyszer átmossa vele a szervezetét, most itt a remek alkalom!

dinnyeslimonadeA dinnye persze magában a legjobb, de én néha azért szoktam variálni. Két titkos favoritom van, ezeket ajánlom nektek is kipróbálásra, mert nagyon finomak. Az egyiknél a kimagozott görögdinnye-kockákat turmixgépbe dobom, facsarok rá citromot, vagy ha van otthon, akkor esetleg egy lime-ot, persze azokból is kihagyom a magokat. Ha nem elég édes a dinnye, egy pici nádcukrot vagy mézet adok hozzá, de többnyire nem szükséges. Néhány apróra vágott mentalevelet adok még hozzá. Felöntöm vízzel, nem sokkal, hiszen a dinnye eleve vizes, de azért nem pépes italt szeretnénk. Összemixelem, és alaposan lehűtöm, vagy ha nincs idő rá, jégkockákat adok hozzá. Felnőtt változatba mehet egy pici rum, vagy ízlés szerint vodka is, de bevallom, én is szívesebben iszom igazi kánikulai, üdítő, hűsítő frissítőnek, néha ebéd helyett is egy olyan forró napon, mint ez a mai is… :-)

A másik kedvenc dinnyés tippem igazából salátaként fogyasztható. A lényege, hogy szerintem a dinnye édességéhez remek a feta sajt sós íze. Egyfajta magyaros görögsaláta? Akár… Tehát: kellenek hozzá kimagozott szép piros dinnyekockák. Nagyjából ugyanakkora hófehér feta-kockák.  Fekete olajbogyó, bazsalikomlevelek, esetleg némi pirított tökmag. Ha szeretnénk, meg lehet locsolni egy csepp olívaolajjal vagy balzsamecettel, de én nem szoktam, az édes és a sós íz tökéletes párosa nekem éppen elég ízorgia ilyenkor. Lehet bolondítani lilahagymával, sőt bevallom, egyszer olajbogyó helyett szőlőszemeket adtam hozzá és úgy is finom volt, szóval a lényeg a kiindulópont, az ellentétek frissítő randevúja a nyári tányéron. Próbáljátok ki, nem fogjátok megbánni!

Addig pedig küldök nektek egy dalt, hiszen a készülő gyermeklemezemen egy bizonyos Dinnye Úr is szerepel majd! :-) Hallgassátok szeretettel, akár dinnyeevés közben is Dinnye Úr dalát!

Csodaszép nyári hétvégét Nektek!

Puszi: Gabi