">

Egyelőre túlságosan nagy rizikó női vállalkozásba befektetni




2024-ben a befektetések csupán 1%-a érkezik női start upokhoz, ami rámutat a női vállalkozók iránti bizalmatlanságra az üzleti világban. Idén ősszel ismét elindul Tomán Szabina mentorprogramja, amely immár harmadik alkalommal nyújt támogatást női vállalkozóknak. A program célja, hogy a résztvevők felkészüljenek azokra a speciális kihívásokra, amelyekkel női vállalkozóként szembe kell nézniük.

Nők a vállalkozói szférában – kihívások és lehetőségek

Tomán Szabina, a Toman Lifestyle alapító-tulajdonosa és a Toman mentorprogram megálmodója, közel 15 éves vállalkozói és 5 év befektetői tapasztalatára támaszkodva hozta létre a programot. Szabina szerint a női vállalkozók gyakran szembesülnek azzal a kihívással, hogy a befektetők és az üzleti környezet nem bíznak bennük annyira, mint férfi társaikban. Nem csoda. Egy női vállalkozó életét jobban felforgatja még a családalapítás. Az anyaság és a karrier összehangolása sokszor nehezített terepnek bizonyul a női vállalkozók számára.

„Tapasztalataim szerint, amikor egy nő vállalkozik, gyakran előfordul, hogy a személyes élethelyzetek – például a gyermekvállalás, vagy egy válás – megváltoztatják a prioritásokat, ami kihat a vállalkozásuk növekedésére is. Ezért is kiemelten fontos, hogy olyan mentorálást kapjanak, amely ezeket a váratlan fordulatokat is figyelembe veszi” – mondja Tomán Szabina.

A férfi vállalkozók nagyobb eséllyel érik el céljaikat

Szabina az évek során befektetőként női és férfi vállalkozásokba is invesztált. Az eddigi tapasztalatai szerint a férfi vállalkozók által vezetett cégek nagyobb eséllyel érik el a céljaikat, míg a női cégek esetében gyakrabban fordul elő, hogy személyes élethelyzetek vagy a növekedés iránti vágy csökkenése miatt nem valósulnak meg az eredeti tervek. Szabina őszintén beszél azokról a nehézségekről, amelyekkel befektetőként és mentoráltjai révén találkozott.

„A férfiak lassan mind kivásárolnak, és haszonnal tudok exitálni. A női vállalkozások esetében viszont egyelőre örülhetek, ha nincs veszteségem. Van olyan befektetésem, ahol a második baba érkezése teljesen átrajzolta az üzlettársam mindennapjait és prioritásait, a növekedés megállt, sőt. Van olyan eset is, ahol egy válás miatt került valaki abba a helyzetbe, hogy úgy döntött, nem akar fejleszteni, nagyobb szervezetet, üzletet irányítani, mert a meglévő nagyságra még pont elég figyelme van, egy növekedésnek azonban a gyerekei látnák kárát. Türelmesebbnek kell lennem nekem is” – osztja meg Szabina tapasztalatait. Ugyanakkor ezek a tanulságok még inkább arra sarkallják, hogy a Toman Mentorprogram keretében segítsen a női vállalkozóknak jobban felkészülni a kihívásokra.

A Toman Mentorprogram női vállalkozói kihívásokra készít fel

A program idén ősszel harmadik alkalommal indul, a kiválasztott résztvevők Szabina személyes mentorálásában is részesülnek, miközben különféle üzleti területek profi szakértői segítik őket a fejlődésben. A cél az, hogy a résztvevők ne csak az üzleti növekedéshez szükséges szakmai tudást szerezzék meg, hanem felkészüljenek azokra az élethelyzetekre is, amelyek gyakran megnehezítik a női vállalkozók pályafutását.

A programmal kapcsolatos részletek a www.tomanmentor.com oldalon érhetők el. Szeptember 19-ig lehet leadni a jelentkezéseket.