">

Gombócból sosem sok

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , , , , ,




gabi reka csikosJó időket élünk még. Sok a gyümölcs a piacon, még és már, lehet dúskálni rendesen. Persze a fagyasztók korában lehet “archiválni” is a kedvencünket, azaz kimagozva, megmosva, bezacskózva tárolni meggyet, barackot, szilvát. Hogy csak úgy elő kelljen kapni, és bármikor reprodukálható legyen bármelyik családi kedvenc. Például a gombóc. A szilvásgombóc akkora klasszikus, hogy ugye még a Padlás című musical is megénekelte, azóta mindenki boldogan harsogja, hogy Szilvásgombóc, óóó, megkóstolható ez az édes kis bolygó!

Valamiért egyébként vonzónak tartjuk a gömbölyű ételeket, bár nincs sok belőlük. Lehet, hogy éppen azért, mert a készítéséhez kell egy pici türelem. Jó, jó, lehet venni mirelit gombócot is, de a házi, hagyományos gombócoknak nincs párja. A magyar gasztronómiában régóta szerepelnek a hasonló töltött tészták, és a készítés tudománya generációról generációra száll tovább. A legjobb gombócokat egészen biztosan a nagyik tudják készíteni, nem kérdés. De azért ha mi is megpróbálkozunk vele, akkor rájöhetünk, hogy nem akkora ördöngösség. Azért is érdemes megtanulni, mert mélyhűtött formában például  nem lehet kapni barackos gombócot, márpedig a sárgabarack ugyancsak varázslatosan finom a krumpligombóc közepében, pirított morzsával, fahéjas cukorral. Sokféle recept van, mi egy gyors, kevés macerával készülő változatot ajánlunk most nektek.

Hozzávalók:barackosgomboc keszul

  • 1 kg burgonya
  • 30 dkg liszt
  • 1 dl étolaj
  • csipet só
  • sárgabarack
  • fahéj, cukor
  • kevés vaj
  • zsemlemorzsa

Így készül:

A sárgabarackokat megmossuk, félbevágjuk és a közepét meghintjük egy kevés fahéjas cukorral. A krumplit megmossuk és héjában feltesszük főni, puhára főzzük, majd még melegen meghámozzuk. Összetörjük, lisztet szórunk rá, és egy kevés olaj segítségével krémes masszává keverjük. Kicsípünk belőle egy-egy féltenyérnyi adagot, egy-egy barackot ültetünk a közepébe. Könnyű mozdulattal gombóccá formáljuk, és lobogó sós vízben megfőzzük. 10-15 perc alatt feljönnek a víz tetejére, és elkezdenek bukfencezni rajta, akkor van kész. Egy kevés vajon zsemlemorzsát pirítunk, beleforgatjuk a lecsurgatott gombócokat, fahéjas cukorral tálaljuk. És megesszük.

barackos gomboc

És elkezdünk gondolkodni rajta, hogy vajon ebben a szezonban mikor is készítjük a következőt… Jó étvágyat hozzá!

Puszi: Réka és Gabi