">

Harmónia az illóolajok erejével

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , , , , , ,




Bonyolult világunkban egyre több segítséget keresünk ahhoz, hogy harmóniába kerüljön testünk és lelkünk, megőrizzük egészségünket, vagy segíteni tudjuk a szervezetünk öngyógyító folyamatait. A talán legrégebbi, már az ókorban is használt eszközök az illóolajak, amelyeket már akkor is alkalmaztak testápolás és illatosítás céljára is.

De hogy mit is nevezünk illóolajoknak? Az esszenciális illóolajokat gőzöléssel vagy desztillálással nyerik növények és fák leveleiből, hajtásaiból, virágából, kérgéből, gyökeréből. Ezek az olajok természetesen folyékonyak, hő hatására könnyen párolognak, „elillannak”, innen a nevük is. Általában víztiszta színűek, bár vannak köztük sárgás színű olajok is, például a narancsolaj. Erős koncentrátumok, ezért csak igen kis mennyiséget használhatunk belőlük. Ha egy illóolaj 100 %-osan tiszta, mint például a Naturol illóolajok, akkor nem hagy foltot textíliára kerülve, hanem teljesen elpárolog. Használhatjuk őket magukban, vagy bázisolajokkal együtt is, mint például az avokádóolaj, az édesmandulaolaj, a jojobaolaj, a búzacsíraolaj vagy akár az egyszerű olívaolaj.

Az egészséges emberi szervezet rezgésszáma 62-72 MHz között van. Ha a rezgésszámunk csökken, az immunrendszerünk veszélyeztetetté válik. Erre rossz hatással lehet az elfogyasztott ételek, italok minősége, a beszívott levegő szennyezettsége, ezeknek ugyanis nagyon alacsony a rezgésszámuk. A friss gyógynövényeké, illetve az illóolajoké viszont nagyon magas, ezek használata segít megőrizni egészségünket. A népi gyógyászat tapasztalatai szerint sok esetben megelőzésként, illetve akár akut és krónikus betegségek esetén is használható. Néha ellenjavallt, például, ha homeopátiás kezelés alatt állunk, legalább 10 nap különbség legyen alkalmazásuk között. Emberi gyógyításra alkalmasak, de a kisállatok számára veszélyes, akár végzetes is lehet az aromaterápiás olajok használata.

Fontos, hogyha aromaterápiával szeretnénk foglalkozni, akkor keressük meg a jó minőségű aromaterápiás olajakat (https://biopont.hu/naturol) hozzá, hogy egészen biztosan jót tegyünk a használatával magunknak. Nem javasolt a belsőleg történő alkalmazás, de aromalámpák, fürdők, borogatások, masszázsok sokat segíthetnek az energiáink felszabadításában, áramoltatásában. Az aromaterápiás olajok ugyanis a csakráinkra hatnak, és finomhangolással segítenek bennünket az egyensúlyteremtésben.

Az illóolajakat számtalan módon csoportosíthatjuk: aromájuk szerint vannak például a citrusos, fás, fűszeres, mentolos, kámforos, keleti, pikáns és virágillatok, ezeket keverhetjük, de nem mindent mindennel, ennek érdemes utánanézni. Párolgás alapján vannak könnyű (pl. borsmenta, levendula, citrom, narancs), közepes (fahéj, fenyő, ylang-ylang, rozmaring, rózsa, teafa) és nehéz (eukaliptusz, ciprus, szantál) illatok. Nem mindegy, hogy mit alkalmazunk a háló- és mit a gyerekszobában, milyen illatban dolgozunk és milyen aromák kerülnek a betegszobába. Azt valószínűleg mindannyian csukott szemmel is elismételnénk, hogy a karácsonyi hangulathoz narancs, fahéj és szegfűszeg illatot választunk, de vajon rávágjuk-e, hogy mi kell a felfrissüléshez? Íme a válasz: borsmenta, fodormenta, fenyő, citrom, narancs, levendula. Meditáláshoz és relaxáláshoz például jól jöhet a szantál, ciprus, rózsafa, vagy akár itt is a levendula. Ez utóbbi kiegyensúlyoz, megnyugtat és segít az elalvásban. A rózsa egyensúlyba hozza érzelmeinket és gyógyítja a szívünket, a szantál növeli az ellenállásunkat. A geránium ápolja a bőrünket és javítja közérzetünket, a teafa oldja a feszültséget és élénkít, a narancs frissít, és oldja a feszültségeinket, és tisztítja a légutakat is. Ha túlterhelt és stresszes időszakot élünk, az illóolajok segítségünkre lehetnek a problémáink megoldásában.

Egy csepp figyelmeztetés! Az illóolajok erős hatásúak, allergizálhatnak, ezért a felhasználás előtt alkarunk belső bőrére cseppentsünk 1-2 csepp illóolajat és dörzsöljük be. Ha nem jelentkezik néhány óra elteltével viszketés és pirosodás, biztonságosan használhatjuk a párologtatáson kívül masszírozáshoz, fürdéshez és borogatáshoz is.  Hamarosan érkeznek az őszi, majd a téli napok, úgyhogy érdemes előkeresni a párologtatókat, és bevetni az illóolajak erejét. Egyszerű kis praktika ez a testi-lelki egyensúlyunkért: tanuljuk meg hát okosan használni!