">

Indul a padlizsánszezon!

Szerző: Anyakanyar

Címkék: , ,




Ahogy láttátok is, voltunk múltkor Rékával is piacozni, és teljesen el is szabadultunk ott a sok színes finomság között. Egyébként én amúgy is rendszeresen járok piacra, hiszen imádom a zöldségeket-gyümölcsöket. Az egyik legnagyobb kedvencem a padlizsán, régiesebb nevén törökparadicsom, vagy kékparadicsom, az angol neve után pedig gyakran hívják tojásgyümölcsnek is. A padlizsán egyébként egynyári növény, és szerintem azt kevesen tudják róla, hogy Kelet-Indiából származik, ahol már évezredekkel előbb is termesztették, de szerencsére már nálunk is meglehetősen népszerű. A viág legnagyobb padlizsántermelői egyébként Kína, India és Törökország, Európában pedig Olaszország, Spanyolország és Görögország büszkélkedhet a legtöbb lila terménnyel. Számos remek nemzetközi étel is padlizsánból készül, így a francia lecsó-változat, a ratatouille is, vagy a nagy görög kedvenc, a muszaka is. A padlizsán egyébként nagyon egészséges, elsősorban A- és C-vitamint tartalmaz, illetve rengeteg ásványi sót. De leginkább nagyon finom, és számtalan módon elkészíthető.

Mi például nagyon gyakran készítünk belőle krémet. A padlizsánkrém készítését Attila édesanyjától, Böske nénitől tanultam meg. Ő erdélyi és a padlizsánkrém egy tradicionális étel azon a környéken, úgy nevezik: vinete.

Padlizsánkrém (tradicionális erdélyi recept)
Hozzávalók:

  • 4 padlizsán
  • 2 tojás
  • 1 kis fej hagyma
  • olaj
  • mustár
  • cukor
  • bors
  • esetleg valamilyen egyéb fűszerkeverék

Képek: Pinterest.com

Először is 4 db padlizsánt vagy kint szabad tűzön, vagy platnin nyílt láng alatt, vagy a sütőben puhára sütök. Amikor már úgy összezuhant, és ráncos, akkor lehúzom a héját. Fontos, hogy fémmel nem érintkezhet, mert megfeketedik tőle, én ezért fakanállal dolgozom. 1 kis fej hagymát belereszelek, és házi majonézzel fogom elkeverni.

A házi majonéz nálunk hidegen sajtolt szőlőmagolajból készül, de lehet más fajta olaj is, sima is, ha úgy van. Egy tojás főzött sárgáját, egy nyers sárgájával keverem ki, az olajat apránként adagolom hozzá. Habosra kikeverem, amíg majonéz állagot nem kapok. Egy pici mustár és cukor kerül hozzá, meg még némi só és bors. Ha jól összedolgoztam a padlizsánt a hagymával és a majonézzel, még teszek hozzá fűszerkeveréket is, és jön a turmixolás. Ha együtt csináljuk a krémet a fiammal, akkor a főtt tojás pucolásában, és a turmixolásban tud segíteni. Van saját köténye is, ő a főkukta ilyenkor, így egyeztünk meg… :)

Én rozskenyérrel, teljes kiőrlésű péksütivel szeretem leginkább, de aki nem fogyózik, az bármilyen pirítóssal, finom kenyérrel fogyaszthatja. Szerintem nem lehet megunni!

Titkos tippem: megsüthetünk egyszerre több padlizsánt is, és kis dobozokban úgy is eltehetjük a fagyasztóba, hogy nincs még bekeverve, ízesítve. Így akkor is rövid idő alatt varázsolunk belőle finom vacsorát, amikor éppen kevésbé érünk rá (mint például én most, az Abigél bemutatójára készülve, megyek is a múltkor elkészített vinetét elővenni a mélyhűtőből…)

A recept letölthető itt: Padlizsánkrém recept

Puszi: Gabi